Thursday, 14 May 2026
Browse by Category
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-52PC Intel Core i5-14500HX (Abyssal Black)
Intel Core i5-14500HX, 8GB-DDR5, 512GB Nvme SSD, 16"WUXGA(1920x1200)165Hz, Nvidia RTX 4050 6GB, Windows 11 Home, MS Office Home & Student 2021
0% Promo
Pay only P 5,833 a Month for 12 months.
Or pay only P 11,666 a Month for 6 months.
  • 0% interest promo is available for locally issued credit cards
  • Card holder must transact inside an Asianic store to avail of the 0% promo
Technical Specifications:
  • Processor:Intel Core i5-14500HX
  • Memory:8GB DDR5 SDRAM
  • Storage:512GB PCIe NVMe SSD
  • Display:16"(1920x1200)165Hz
  • Graphics:GeForce RTX 4050 6GB GDDR6
  • Display Features100% sRGB Color Gamut
  • Aspect Ratio:16:10
  • Memory Card Reader:Yes
  • Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
  • Wireless LAN Model:Killer Wi-Fi 6E AX1675i
  • Ethernet Technology:2.5 Gigabit Ethernet
  • Microphone:Yes
  • Finger Print Reader:No
  • Number of Speakers:2
  • HDMI:Yes
  • Number of HDMI Outputs:1
  • Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports:1
  • Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports:2
  • Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports:2
  • Total Number of USB Ports:5
  • Network (RJ-45):Yes
  • Pointing Device Type:TouchPad
  • Keyboard:Yes
  • Keyboard Backlight:Yes
  • TouchPad Features Microsoft
  • Precision Touchpad Certification
  • Keyboard FeaturesRGB 4 Zones Backlight
  • Predator Sense Key
  • Caps Lock Indicator
  • Microphone Mute Indicator
  • Copilot Key
  • Battery Chemistry:Lithium Ion (Li-Ion)
  • Maximum Battery Run Time:6 Hours
  • Battery Energy:90Wh
  • Maximum Power Supply Wattage:230W