Friday, 15 May 2026
Browse by Category
Acer Predator Helios Neo Slim 16 PHN16S-71-72WE Intel Core Ultra 7-255HX
Intel Core Ultra 7-255HX, 16GB DDR5, 512GB NVMe SSD, 16.0" OLED WQXGA(2560x1600)240Hz, NVIDI GeForce RTX 5060 with 8GB GDDR7, Windows 11 Home, Microsoft Office for Home 2024
eGift Worth PHP6,000
0% Promo
Pay only P 10,832 a Month for 12 months.
Or pay only P 21,665 a Month for 6 months.
  • 0% interest promo is available for locally issued credit cards
  • Card holder must transact inside an Asianic store to avail of the 0% promo
Technical Specification:
  • Processor:Intel Core Ultra 7-255HX
  • Memory:16GB DDR5
  • Storage:512GB PCIe NVMe M.2 SSD
  • Display:16.0"OLED WQXGA(2560x1600)240Hz
  • Graphics:NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7
  • Operating System:Windows 11 Home
  • Office:Microsoft Office for Home 2024
  • Connectivity: WLAN Killer Wireless Wi-Fi 6 1650i 802.11
  • a/b/g/n/ac/ax wireless LAN Band: 2.4 GHz ,5 GHz 2x2
  • MU-MIMO technology Support Bluetooth 5.2 and above
  • LAN:KillerTM Ethernet E2600 10/100/1000 Mbps Hibernation
  • mode support Wake On Lan support IPv4 and IPv6 support
  • Audio
  • DTS X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness,
  •  forming, and pre-defined personal and conference call modes.
  • Compatible with Cortana with Voice
  • Acer TrueHarmony technology for lower distortion, wider frequency range,
  • headphone-like audio and powerful sound
  • Adapter:3-pin 330 W 5.5 PHY AC adapter
  • Battery:90 Wh 4-cell Li-ion battery
  • Video conferencing
  • Narrow USB FHD camera with blue glass
  • Compatible with Windows
  • 1920 x 1080 resolution
  • 1080p HD video at 60 fps with Temporal Noise Reduction
  • Dual Mic (33 mm + 33 mm)
  • I/O Ports
  • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
  • DisplayPort over USB-C
  • ThunderboltTM 4
  • USB charging 5 V; 3 A
  • DC-in port 20 V; 100 W
  • One USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging
  • USB 3.2 Gen 2 port
  • USB 3.2 Gen 1 port
  • HDMI 2.1 port with HDCP support
  • Mini DisplayPortTM 1.4
  • 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone