Home Computers Notebooks & Laptops Asus VivoBook SLATE 13 OLEDT3300KA-LQ035WS Intel Pentium N6000
Thursday, 14 May 2026
Browse by Category
Asus VivoBook SLATE 13 OLEDT3300KA-LQ035WS Intel Pentium N6000
Availability:  Phased Out
Installment Promo! Easy Monthly Payments.
Pay only P 3,766 a Month for 12 months.
Or pay only P 7,132 a Month for 6 months.
  • Installment promo is available for locally issued credit cards
  • Card holder must transact inside an Asianic store to avail of the installment
Technical Specifications:
Model: ASUS VB SLATE 13 OLED T3300KA-LQ035WS
Processor: Intel Pentium Silver N6000 Processor 1.1 GHz (4M Cache, up to 3.3 GHz, 4 cores)
Memory: 4GB LPDDR4X on board
Storage: 128GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
O.S.: Windows 11
Display: 13.3inch FHD (1920 x 1080) OLED 16:9 aspect ratio, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500,
70% less harmful blue light, SGS Eye Care Display, OLED TOUCHSCREEN
Graphics: Intel UHD Graphics
-SOFT DETACHABLE KB/STAND
-OLED TOUCHSCREEN
I/O Ports 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery
1x 3.5mm Combo Audio Jack
Micro SD card reader
Keyboard & Touchpad Soft Keyboard
1.4mm Key-travel
Camera 5.0M camera
13.0M camera
Audio Smart Amp Technology
Built-in 4-way stereo speakers
Built-in array microphone
with Cortana support
Network and Communication Wi-Fi 6(802.11ax)+Bluetooth 5.2 (Dual band) 2*2
Battery 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal
Weight 0.78 kg (1.72 lbs)
Dimensions (W x D x H) 30.99 x 19.00 x 0.79 ~ 0.79 cm (12.20" x 7.48" x 0.31" ~ 0.31")
30.99 x 19.00 x 0.82 ~ 0.80 cm (12.20" x 7.48" x 0.32" ~ 0.31")